Zajímavé poznatky o různých aspektech struktury, druhového složení a využití pařezin, včetně stále ještě používaných lokálních cest k dopravě dřeva, přineslo studium výmladkových lesů v okolí české vesnice Svatá Helena (Sfânta Elena) v rumunském Banátu (Maděra, Buček, Drobilová et al. 2012). Vesnice se nachází v nejjižnější části Banátských hor (Muntii Banatului), navazující na průlomové údolí Dunaje, jehož tok byl vždy důležitou komunikační osou. Vznikla zde starosídelní oblast, kde lidé využívali a měnili krajinu již od neolitu. Kontinuální pravěké osídlení tohoto prostoru potvrzují archeologické nálezy.
Rozhodující část lesů v zájmovém území okolí vesnice Svatá Helena je dlouhodobě ovlivněna výmladkovým způsobem hospodaření. Zdejší výmladkové lesy jsou dosud většinou využívány tak, jak byly výmladkové lesy využívány po staletí i na území ČR. Dřevo je zde stále jedním z hlavních energetických zdrojů. Ve zdejších pařezinách je uplatňován výhradně jednotlivý výběr nejsilnějších jedinců s tloušťkou na pařezu přibližně od 7 do 20 cm. Pokácené a odvětvené kmeny jsou ručně vyklízeny k nejbližší cestě, soustředěny na hromady, zkráceny na délku povozu, tedy 5–6 metrů (3–7 m). Jednotlivé kupy si rodiny označí a ve vhodnou dobu (není-li jiná důležitější práce) odváží koňským nebo kravským potahem do vsi. Jen výjimečně se k převozu dřeva používá traktor. Do banátského povozu se vejde přibližně 30–40 kmínků.
Pro dopravu dřeva je využívána soustava lokálních cest, radiálně směřujících k vesnici. Podél těchto cest vznikla často přírodě blízká liniová společenstva travinnobylinných mezí a mezí s dřevinami, významná z hlediska biodiverzity. Charakter regionálně významné staré stezky (sensu Květ 2003) má stará cesta údolím Alibeg, v minulosti hlavní spojnice vesnice Svatá Helena s údolím Dunaje. Cesta vede souvislým lesním komplexem, tvořeným převážně pařezinami. Vede v dolní části údolních svahů, má kamenitý povrch, místy vede po skalním podloží. Velmi pravděpodobně vznikla tato cesta dříve, než čeští osadníci založili ve 20. letech 19. století vesnici Svatá Helena. O její starobylosti svědčí rýhy, vyhloubené povozy do kamene na jejím povrchu. Starobylost cesty dokládá i zachovaný název potoka a údolí – Alibeg, zřejmě tureckého původu. Lze předpokládat, že cesta údolím Alibeg byla po staletí využívána pro dopravu dřeva a zemědělských produktů k Dunaji. Pro současné dopravní prostředky je cesta nevyužitelná a ztratila tak dopravní význam. Zůstává ovšem významným památným historickým prvkem starosídelní kulturní krajiny jižní části Banátských hor.