Doupné stromy

Pro starobylé výmladkové lesy je charakteristický častý výskyt stromů s dutinami. Na doupné stromy je vázán výskyt celé řady ptačích druhů, hnízdících v dutinách. Při podrobném průzkumu lokalit sledujeme výskyt doupných stromů. Zjišťujeme počet, velikost a umístění vletových otvorů, všímáme si hnízdění ptáků, případně dalších živočichů.

Doupné stromy mají velký význam nejen pro hnízdění dutinových ptáků, ale i jako místo úkrytu či dokonce rozmnožování některých menších savců. Podle velikosti vletových otvorů je možno usuzovat na jejich obyvatele. Malé vletové otvory (průměr do 4 cm) je vhodný pro brhlíky, některé sýkory a lejsky. Středně velké otvory (průměr 4-9 cm) jsou pro špačky, strakapoudy, žluny a krutihlavy. Velké vletové otvory (průměr větší než 9 cm) naznačují možné hnízdní dutiny datla černého, v jehož opuštěných dutinách pak mohou hnízdit holub doupňák a menší sovy. Ze savců doupné stromy alespoň přechodně obývají plši, někteří netopýři a veverky. Z hmyzu jsou to především sršni a včely.

Doupný strom na okraji lesní světliny v NPR Týřov (CHKO Křivoklátsko)

 

Možnosti výskytu doupných stromů ve výmladkových lesích odvisí od velikosti (průměru) výmladků. Na  jižní Moravě, tedy v území 1. dubového až 2. bukodubového vegetačního stupně s velmi dobrými podmínkami pro existenci výmladkových lesů, a kde mají pařeziny mnohasetletou tradici, se vyvinuly a zachovaly ve výmladkových polykormonech zejména dubů kmeny natolik silné, že umožňují hnízdění středně velkých ptáků. Svědčí o tom řada příkladů z Krumlovského a Bohutického lesa, kde byla dokumentována řada dutin strakapouda velkého (Dendrocopos major) a ztřejmě i strakapouda prostředního (Dendrocopos medius), dokonce i v nezvykle nízké poloze pouhý 1 m nad zemí. Větší dutiny, ve kterých tu vzácně zahnízdí dudek chocholatý (Upupa epops) a v minulosti zahnízdil i mandelík hajní (Coracias garrulus), vznikají  spíše v mohutných  hraničních stromech semenného původu.

Jiná je situace v oblastech, kde jsou dimenze výmladků vesměs tenčí. Takovým příkladem jsou  převážně habrové hájky v Sýkořské hornatině (ORP Tišnov, z části i  Boskovice a Bystřice n.P.), vyskytující se zde nejen ve 3. dubobukovém, ale také až na pomezí 4. bukového a 5. jedlobukového vegetačního stupně. Malé dutiny se zde vyskytují pouze v přestárlých habrech, buď dávno vyjednocených výmladcích, nebo – častěji –  v habrech semenného původu. Častější jsou dutiny v mohutných výstavcích jiných druhů dřevin, především buku. Poměrně časté jsou zde v bukových výstavcích dutiny datla černého (Dryocopus martius), vesměs však datlem opuštěné a osídlené jinými druhy. Tak např. v segmentu Býšovec 3 byl u dutiny v bukovém výstavku zaznamenán v hnízdním období vzácný holub doupňák (Columba oenas). Mimo Sýkořskou hornatinu, v segmentu Paní hora na k.ú. Malhostovice vylétl z datlem vyklované dutiny puštík obecný ( Strix aluco). Ve více případech bylo zaznamenáno hnízdění špačka obecného (Sturnus vulgaris).

Otvor vysekaný datlem černým do dubu v Krumlovském lese

Příklady hodnocení:

ORP TIŠNOV, LOKALITA BRUSNÁ

V habrové pařezině je ojedinělý výstavek buku se dvěma velkými vletovými otvory 6 a 8 m nad zemí. V minulosti obsazeno datlem černým, v současnosti jsou ve vyšší dutině sršni.

ORP TIŠNOV, LOKALITA KVĚTNICE

V dubové pařezině se v silnějších kmenech ojediněle vyskytují malé vletové otvory 5 až 10 m nad zemí. V jednom z nich zjištěno v červnu 2014 hnízdění lejska bělokrkého.

ORP TIŠNOV, LOKALITA JAHODNÁ

V pařezině nebyly doupné stromy zjištěny.