Metody

 

Na tomto místě jsou stručně popsány metody použité v rámci řešení projektu. Certifikovaná metodika, jakožto jeden z výstupů projektu, je zařazena v oddílu Výsledky.

V přípravné fázi výzkumu byly vyhodnoceny přírodní podmínky vzniku pařezin a analyzovány všechny dostupné podklady o rozšíření lesů výmladkového původu na území České republiky. Ve vybraných modelových územích byl podrobně zkoumán současný stav lesů výmladkového původu s cílem vymezit a zpracovat charakteristiky významných lokalit, obsahující hodnocení stavu přírodních a historických prvků.

Při podrobném výzkumu lokalit starobylých výmladkových lesů byl v první etapě použit modifikovaný standardní postup biogeografické diferenciace v geobiocenologickém pojetí, vycházející ze srovnání potenciálního a současného stavu geobiocenóz v krajině a založený na aplikaci teorie typu geobiocénu (Buček & Lacina 2006, Buček 2009).

První etapa výzkumu sestávala z následujících kroků:

  • charakteristika širších územních vztahů (biogeografická poloha) a přírodních poměrů
  • vymezení a charakteristika skupin typů geobiocénů (typů geobiocénů) jako rámců trvalých ekologických podmínek zpracování geobiocenologické mapy
  • analýza historického a současného využití krajiny (s využitím historických map a dalších pramenů)
  • vymezení segmentů biotopů jako rámců současného stavu geobiocenóz

V navazující druhé etapě výzkumu lze pak studovat zákonitosti vzniku a vývoje typických přírodních a historických prvků starobylého lesa v biogeografických a geobiocenologických rámcích.

Pro vymezování a hodnocení lokalit starobylých výmladkových lesů má z přírodních prvků rozhodující význam výskyt starých výmladkových polykormonů, tedy starých výmladkových pařezů a pařezových hlav s výmladkovými kmeny. K významným přírodním prvkům starobylých pařezin dále náleží dendrotelmy, doupné stromy, ekotony, hlavaté stromy, světliny, výstavky, významné druhy rostlin a pravé lesní druhy rostlin. Mezi významné historické prvky lokalit výmladkových lesů řadíme archeologické památky, hraniční příkopy a valy, hraniční kameny, hraniční stromy, pověsti a legendy, sakrální objekty, staré cesty a stezky, technické objekty a zbytky plužiny.

Metodika použitá pro tvorbu map, vymezování a hodnocení lokalit je popsána u příslušných výstupů.