ORP Bučovice

Základní údaje

Do území správního obvodu ORP Bučovice náleží část komplexu Ždánického lesa na jihu a výběžek zalesněné oblasti Litenčických vrchů na severovýchodě. Prostor mezi těmito velkými lesními celky vyplňují rozsáhlé plochy orné půdy s roztroušeným výskytem drobných lesíků či hájů, většinou bezprostředně navazujícími na obec. Zemědělská půda zabírá 68 % plochy ORP, lesní pozemky necelých 22 % (ČSÚ 2015). Z hlediska výskytu pozůstatků výmladkových lesů je hodnotná především oblast Ždánického lesa a některé háje, v nichž se zachovala druhová skladba dřevin relativně blízká přirozenému stavu. Směrem k severu lokalit výmladkových lesů ubývá.

Území je z geomorfologického hlediska (Demek & Mackovčin 2014) tvořeno pásem pahorkatin (Kučerovská, Brankovická, Otnická), svíraném ze severu i jihu vrchovinami (Lhotská, Větrnická, Uhřická). Potenciální přirozenou vegetaci (Neuhäuslová et al. 1998) většiny území tvoří karpatské ostřicové dubohabřiny (Carici pilosae-Carpinetum), ostrůvkovitě doplněné prvosenkovými dubohabřinami (Primulo-veris Carpinetum), sprašovými doubravami (Quercetum pubescenti-roboris) či mochnovými doubravami (Potentillo albae-Quercetum). Aktuální stav lesních ploch je rozrůzněný. Celková druhová skladba je blízká přirozené, procentuální zastoupení buku je však zpravidla sníženo ve prospěch habru. Objevují se ale i porosty smíšené či jehličnaté. V rámci mapování biotopů (Chytrý et al. 2010) byly v tomto prostoru nejčastěji vymezeny karpatské dubohabřiny (L3.3)

Na území ORP Bučovice bylo vymezeno 26 lokalit lesů výmladkového původu o celkové výměře 307 ha. Tato hodnota představuje 8 % z celkové plochy lesních pozemků. Jedná se o jednu z oblastí, kde byl terénní průzkum lokalit starobylých pařezin testován. Cílem bylo vymezit lokality s vysokým procentuálním zastoupením přírodních a/nebo historických prvků výmladkových lesů. Proto nebyly brány v potaz lokality označované v metodice hodnotou 3 (pařeziny na < 50 % plochy). Po jejich započtení by podíl pařezin na celkové ploše lesních pozemků ještě částečně vzrostl.

Vymezené lokality mají zpravidla nízké zastoupení historických prvků. Častěji se objevují pouze pozůstatky starých cest, roztroušeně archeologické památky (vykopávky) či hraniční kameny. Na hraničních kamenech lze většinou nalézt iniciály rodu Lichtenštejnů (L, FL – Fürst Liechtenstein), kteří sídlili v Bučovicích od roku 1597. Historie oblasti Ždánického lesa je podrobněji popsána v samostatné kapitole věnované tomuto územnímu celku. Přírodní prvky jsou zastoupeny ve značně vyšší míře. Specifikem oblasti je velký význam kategorie ekotonových společenstev okrajů. Důvodem je jednak přítomnost hájových lokalit zcela obklopených zemědělskou půdou, ale také fakt, že značná část lokalit ve větších lesních celcích byla vymezena právě při lesních okrajích.

Většina vymezených lokalit náleží do kategorie nepravých kmenovin (21 ploch, 235 ha). Čtyři lokality byly vyhodnoceny jako starobylé pařeziny (54 ha). Jedná se o Černecký háj, Kyhelec a Letonický hájek, v nichž je možné nalézt kombinaci prvků přírodních a historických, a plochu Pod jelenem 2. V ní sice absentují historické prvky, ale je zde vysoké procentuální zastoupení starých polykormonů dubu a lípy. Jako nejvýznamnější lokalita území ORP Bučovice byl vyhodnocen Knížecí les (17 ha). Vysoké bodové hodnocení je způsobeno kombinací výskytu obou kategorií prvků. Lokalita má výrazný ekotonový lem. Přímo v něm, nebo v jeho blízkosti, pak lze nalézt většinu zajímavých úkazů. Jedná se staré dubové polykormony, hraniční kameny či pozůstatky starých cest. Ždánický les jako celek je podrobněji popsán v samostatné kapitole.

 

Přehled a charakteristika vymezených lokalit lesa výmladkového původu

Vymezené lokality lesa výmladkového původu v ORP Bučovice (čísla lokalit odpovídají číslům v tabulce)

 

Hodnocení vymezených lokalit lesů výmladkového původu v ORP Bučovice